Krakowskie kopce

Krakowskie kopce

Kopiec to rodzaj pomnika, monumentu, sztucznie usypanego wzgórza najczęściej przybierającego kształt stożka. Kopce w Krakowie były usypywane dla upamiętnienia ważnych osób dla kraju, bohaterów narodowych. Obecnie są to ważne zabytki Krakowa, tzw. „must see”, z których można podziwiać piękne widoki na miasto.

1. Kopiec Kościuszki

kopiec-kosciuszki2

 

Położony po zachodniej stronie miasta największy z kopców Krakowa został usypany w 1823 roku na cześć Tadeusza Kościuszki, przywódcy Powstania kościuszkowskiego z 1794 roku. W latach 1846-48 Austriacy po zajęciu Krakowa ufortyfikowali teren.
Dzisiaj kopiec Kościuszki góruje nad miastem, jest wspólnie z sąsiadującym Lasem Wolskim, miejscem spacerowym dla mieszkańców, a z niego samego roztacza się wspaniała panorama Krakowa.

2. Kopiec Piłsudskiego

Oddalony 5 km od kopca Kościuszki, kopiec Józefa Piłsudskiego został usypany w lipcu 1937 roku wg projektu architekta Franciszka Mączyńskiego. Podczas wojny oraz po wojnie niejednokrotnie chciano go zburzyć i zdewastować. W 1980 r. założono Komitet Opieki nad Kopcem Piłsudskiego, który doprowadził do odnowienia kopca i uporządkowaniu jego najbliższej okolicy.
Kopiec jest wysoki na 34 m, i z jego szczytu rozpościera się widok na cały Kraków oraz Las Wolski nad którym dominuje.

3. Kopiec Krakusa

 

Krakus MoundKopiec ten usypano prawdopodobnie VII-VIII w. Legenda mówi że jest to mogiła legendarnego władcy Kraka, od którego zresztą Kraków miał wziąć swoją nazwę. Kopiec ma konstrukcję drewnianą pokrytą ziemią oraz darniną. Niegdyś na szczycie rósł rozłożysty dąb. Obiekt jest położony na Wzgórzu Lasoty, po drugiej stronie Wisły, w dzielnicy Podgórze.

4. Kopiec Wandy

kopiec wandy

Usytuowany na wschodzie Krakowa w Nowej Hucie jest podobnie jak Kraka datowany na okres VII-VIII w. Tradycja podaje, że kopiec usypano na cześć księżniczki Wandy, która nie chcąc wyjść za niemieckiego księcia Rytygiera, rzuciła się do rzeki aby nie narażać swojego ludu na najazd niemiecki. W ramach podziękowania lud usypał jej mogiłę.