Apartamenty w Krakowie

Krakowskie „Must See”

Najważniejsze zabytki Krakowa z naszej ściany tablicowej

W Krakowie jest niezliczona liczba zabytków, ale są takie obiekty oraz fragmenty miasta, których nie wolno przeoczyć. Na naszych tablicach wypisaliśmy tzw. „Must See” w Krakowie.

Wawel

Główna siedziba królów polskich. Najokazalszy zespół pamiątek historycznych Polski. Na wzgórzu wawelskim najstarsze ślady ludzkiej działalności pochodzą sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Już w IX wieku na wzgórzu istniała zabudowa, która z czasem przerodziła się w ufortyfikowany gród, a w momencie uzyskania przez Polskę statusu państwa, Wawel stał się siedzibą władz polskich, zarówno świeckich, jak kościelnych, którą był przez większość czasu polskiej historii. Najważniejsze zabytki na wzgórzu to Katedra na Wawelu, Zamek Królewski z renesansowym dziedzińcem autorstwa Franciszka Florentczyka oraz Bartolomeo Berrecciego, Kaplica Zygmuntowska, mury obronne, fortyfikacje i wiele wiele innych.

http://www.wawel.krakow.pl

IMG_7976m

Rynek Główny

Największy średniowieczny plac w Europie o wymiarach 200 x 200 m, który został wytyczony w momencie lokacji miasta w roku 1257. Od tego czasu pełnił funkcję targową, miejsca spotkań mieszkańców oraz ważnych wydarzeń historycznych i politycznych. Tu znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa. Pozostałość ratusza miejskiego czyli Wieża Ratuszowa w stylu gotyckim, Sukiennice z renesansową attyką, romański kościół św. Wojciecha oraz Kościół Mariacki.

IMG_8468_2m

Wieża ratuszowa

Najważniejszym budynkiem administracyjnym miasta zawsze był Ratusz. Współcześnie pozostała po nim jedynie wieża ratuszowa. W wieży mieści się filia Muzeum Historycznego m. Krakowa, a z jej najwyższej kondygnacji roztacza się piękny widok na panoramę miasta.

http://www.mhk.pl/oddzialy/wieza-ratuszowa

IMG_8455_2m

Sukiennice

W miejscu, gdzie w średniowieczu znajdowały się kramy sukienne tworzące uliczkę wewnątrz rynku, z czasem w wyniku kolejnych przebudowań powstał jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Krakowa. Obecny kształt Sukiennic zawdzięczamy przebudowom z XI oraz XIX w. Współcześnie Sukiennice dalej pełnią funkcje handlową. W parterze znajdują się kramy z pamiątkami, na piętrze Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby z XIX w., a piwnicach nowoczesne multimedialne muzeum „Podziemia Rynku Głównego”.

Galeria Sztuki Polskiej: http://mnk.pl/oddzial/galeria-sztuki-polskiej

Podziemia Rynku: http://www.podziemiarynku.com/

Kościół Mariacki

Bazylika dominuje nad miastem od wczesnego średniowiecza, kiedy to jeszcze przed lokacją Krakowa i wytyczeniem rynku był usytuowany tu romański kościół na fundamentach którego jest położona obecna budowla. Świątynia usytuowana jest na placu zwanym Placem Mariackim, który do XVIII wieku był cmentarzem parafialnym. Dwie charakterystyczne wieże kościoła dominują nad starym miastem. Wyższa zwieńczona charakterystycznym hełmem w kształcie korony od samego początku pełniła funkcję strażnicy, gdzie czuwał strażnik, który hejnałem sygnalizował zamykanie i otwieranie bram miasta oraz ostrzegał o niebezpieczeństwach. Niższa wieża od zawsze pełniła funkcję dzwonnicy.

http://www.mariacki.com

IMG_8447m

Barbakan i Brama Floriańska

Początek tzw. Traktu Królewskiego, prowadzącego ulicą Floriańską oraz Grodzką do Wawelu. Pozostałości fortyfikacji średniowiecznych, które okalały miasto w miejscu dzisiejszych plant. Barbakan został postawiony w XV w. w obawie przed najazdem tureckim. Jest to budowla gotycka z otworami dla artylerii oraz siedmioma wieżyczkami. Aż do XIX w. pełnił rolę obronną i był najdalej na północ wysuniętym elementem obronnym miasta.
Niegdyś Barbakan połączony był kołnierzem z główną bramą do miasta, czyli Bramą Floriańską, która prawdopodobnie pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Wysoka na 34,5 m brama na początku ulicy Floriańskiej jest częścią pozostałości po murach obronnych Krakowa, które zostały w zburzone w XIX w.

IMG_8360_m

 

Stare Miasto

We współczesnym Krakowie dzielnica Stare Miasto jest dosyć rozległa i obejmuje tereny od Alei Trzech Wieszczów poprzez Kazimierz, aż do Wisły. Historycznie Stare Miasto obejmuje głównie tereny lokacyjnego miasta Krakowa. W dawnych czasach Kraków składał się z kilku niezależnych miast: miasta lokacyjnego, czyli terenów wokół dzisiejszych Plant, Kleparza z własnym placem targowym wielkości Rynku Głównego (współcześnie ten teren to plac Matejki oraz Stary Kleparz) oraz Kazimierza, czyli dawnego miasta żydowskiego. Z czasem oddzielne miasta były przyłączane do Krakowa i tworzyły jego dzielnice. Dziś Stare Miasto w rozumieniu historycznym to tereny wokół Plant oraz przylegające do nich. Sercem tej dzielnicy jest oczywiście wspomniany Rynek Główny z którego wychodzą najważniejsze ulice i w sąsiedztwie którego położone są najważniejsze place. Oprócz wielu zabytków na Starym Mieście znajdują się też muzea, galerie, restauracje, kawiarnie, puby oraz kluby.

IMG_8445_m

 

 Kazimierz

Dawne miasto sąsiadujące z Krakowem, które uzyskało prawo lokacyjne w 1355 roku na mocy przywileju wydanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz pierwotnie zlokalizowany wzdłuż ulicy Krakowskiej, czyli dawnego szlaku handlowego w kierunku Wieliczki i Bochni, posiadał własny rynek, ratusz oraz kramy sukienne, a w drugiej połowie XIV wieku został otoczony murami obronnymi. Kazimierz rozwijał się bardzo intensywnie, a pod koniec XV wieku wyodrębniono w jego części oddzielną dzielnicę dla żydowskiej ludności. Z czasem Żydzi zaczęli zasiedlać resztę miasta tworząc koloryt tego miejsca i specyficzną kulturę, która widoczna jest do dziś. Na terenie Kazimierza położone są liczne zabytki kultury żydowskiej oraz chrześcijańskiej. W czasach współczesnych dzielnica zaczęła odzyskiwać blask i jest miejscem, które odwiedzają rzesze turystów oraz mieszkańców Krakowa.

Podgórze

W dawnych czasach oddzielne miasto niezależne od Krakowa, które z założenia miało z nim konkurować. Dzisiaj na nowo odkryta dzielnica pełna kawiarni i knajp oraz wspaniałych tras spacerowych. Podgórze połączone jest z Kazimierzem nowoczesną kładką wokół której znajdują się warte odwiedzenia restauracje i kawiarnie. To tu przy Wiśle znajduje się nowo wybudowane muzeum Tadeusza Kantora. Na Podgórzu znajduje się Fabryka Oskara Schindlera oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK. Centrum starego Podgórza stanowi rynek z dominującym nad nim neogotyckim kościołem św. Józefa. Do rynku przylega ulica Limanowskiego, którą można dojść do Placu Bohaterów Getta z charakterystycznymi krzesłami, które upamiętniają wydarzenia likwidacji getta. Przy Placu znajduje się również sławna apteka „Pod Orłem”.

kopiec

Muzeum Schindlera i MOCAK

Muzeum Schindlera to dawna Fabryka Emalia z czasów II wojny światowej, której historia została przedstawiona w znanym filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Obecnie jedno z ciekawszych muzeów w Krakowie z interesującą wystawą. Obok Fabryki znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK otworzone w 2010 roku, które prezentuje na wystawach polską oraz międzynarodową sztukę współczesną.

Muzeum Schindlera: http://www.mhk.pl/oddzialy/fabryka-schindlera

MOCAK: https://www.mocak.pl/

 

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce to bezcenny zabytek wpisany w 1978 roku na listę UNESCO. Kopalnia nieprzerwanie od średniowiecza prowadzi swoją działalność jako jedyna kopalnia na świecie. Obiekt ten należy do najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów przyjeżdżających do Krakowa z całego świata.

https://www.kopalnia.pl/

 

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum powstałe w miejscu byłego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. Jest jedynym obozem koncentracyjnym wpisanym na listę UNESCO. Muzeum jest miejscem o ogromnej wartości historycznej, które każdy człowiek powinien odwiedzić, aby na własne oczy zobaczyć tragiczny w skutkach wynik działalności nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej.

http://www.auschwitz.org/

 

Kopiec Kościuszki

Dominujący nad zachodnią częścią Krakowa Kopiec Kościuszki jest specyficznym pomnikiem usypanym w 1823 jako monument upamiętniający polskiego bohatera narodowego. Od tego czasu kopiec wrósł w panoramę miasta i jest niezwykłym miejscem, skąd można podziwiać panoramę całego Krakowa.

KOPIEC copy