Nie tylko Wieliczka i Auschwitz. 6 miejsc koło Krakowa, które warto zobaczyć.

Najpiękniejsze miejsca pod Krakowem

Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau to najchętniej odwiedzane miejsca poza Krakowem, zwłaszcza przez zagranicznych turystów. Miejsca te są unikatowe i zachęcamy do ich odwiedzenia, ale chcielibyśmy również zasugerować obiekty, które są równie ciekawe, jednakże mniej oblegane przez zwiedzających.

1. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy / Ojców National Park, Poland

Jeden z najciekawszych Parków Narodowych w Małopolsce oraz Polsce. Wprawdzie najmniejszy,ale za to ma wiele do zaoferowania zarówno pod kątem przyrody, jak i zabytków. Ojcowski Park Narodowy został założony w 1956 roku na terenach Doliny Prądnika – unikatowego terenu należącego do Jury Krakowsko-Częstochowskiej o charakterystycznej budowie geologicznej, głównie ze skał wapiennych, ukształtowanych w okresie jury oraz kredy ponad 150 mln lat temu, które przybierają fantazyjne kształty, tworzą liczne doliny, urwiska, wąwozy, jary i jaskinie. Na terenie tym skatalogowano 400 jaskiń. Szacuje się jednak, że może być ich nawet około 700. Dwie jaskinie dostępne są dla zwiedzających. www.ojcowskiparknarodowy.pl

Jaskinia Ciemna

Należy do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Jest fragmentem dawnych systemów korytarzy podziemnych o długości 209 m. Jaskinia zbudowana jest z dużej komory zwężającej się w dalszych miejscach w korytarz. Długość komory to prawie 90 m, a szerokość 20 m. W najwyższych miejscach komora ma kilkanaście metrów. W jaskini znajdują się liczne masywne stalagmity oraz kotły wirowe. Od 2004 dostępna dla zwiedzających. www.ciemna.ojcow.pl

Grota Łokietka

Według legendy Władysław Łokietek ukrywał się w tej jaskini przed czeskim królem Wacławem II na przełomie XIII i XIV w. Jaskinia znajduje się 125m ponad dnem Doliny Sąspowskiej i należy do największych na terenie Parku. W jej skład wchodzi kilka korytarzy, dwie małe sale oraz dwie duże – Sypialnia oraz Rycerska. Cała jaskinia liczy 320 m długości. http://www.grotalokietka.pl/

Kaplica na Wodzie

Romantyczna kaplica znajdująca się w Ojcowskim Parku Narodowym pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika, położona nad potokiem na betonowych wspornikach sprawia wrażanie lewitowania nad wodą. Legenda głosi, że był to sposób na ominięcie zakazu cara Mikołaja II budowy na „ziemi ojcowskiej”.

Zamek Piaskowa Skała

Malowniczo położony zamek w stylu renesansowym, z pięknymi ogrodami i dziedzińcami, usytuowany na urwisku wzdłuż drogi prowadzącej do Ojcowa jest zdecydowanie jednym z piękniejszych obiektów Ojcowskiego Parku Narodowego, ale również podkrakowskich terenów.

Piaskowa Skała

 

Pierwsze wzmianki o zamku datowane są na początek XIV w. Zamek był częścią fortyfikacji znajdujących się w Dolinie Prądnika, które miały chronić drogę prowadzącą z Krakowa na Śląsk. Budowla w obecnym miejscu została wybudowana przez Kazimierza Wielkiego, a w późniejszym okresie zmieniała właścicieli, aż do czasów obecnych.

Jego obecny kształt głównie zawdzięczamy przebudowie w stylu renesansowym przez Stanisława Szafrańca w XVI wieku. Współcześnie znajduję się tu oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest to miejsce, do którego warto przyjechać chociaż na chwilę.

pieskowaskala.eu

Zamek w Ojcowie

Zamek, a właściwie dobrze zachowane ruiny zamku, to kolejny element fortyfikacji z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, które znajdowały się w Dolinie Prądnika.

Ojcowski Park Narodowy / Ojców National Park, Poland

Zamek spełniał swoją funkcję przez stulecia, aż do czasów po III rozbiorze Polski, kiedy to zaczął podupadać. Mimo kilku prób odbudowy, nie udało się jej przeprowadzić. Obecnie można podziwiać dobrze zachowaną basztę oraz bramę zamkową.

Brama Krakowska

Bramę Krakowską tworzą skały wapienne pochodzenia jurajskiego. Bloki skalne wysokie na piętnaście metrów flankują dawną drogę handlową ze Śląska do Krakowa i stąd wywodzi się nazwa skały.

Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa, Pieskowa Skała Maczuga skalna wysoka na 25m jest zbudowana z twardych wapieni, powstała w wyniku krasowej działalności wód. Jest charakterystycznym i sławnym elementem Ojcowskiego Parku Narodowego. Skała znajduje się w Pieskowej Skale w bliskiej odległości od Zamku.

Młyn i Tartak Boronia

Zabytkowy młyn drewniany z XV wieku.

Pustelnia bł. Salomei

Zespół zabudowań z barokowym kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP i b. Salomei, dom prebendarza, domki modlitwy oraz pustelnia.

2. Nowy Wiśnicz

Nowy Wiśnicz / Castle in Nowy Wiśnicz, Poland
Czterdzieści kilometrów od Krakowa, na południe od Bochni, znajduję się Zamek w Nowym Wiśniczu. Imponująca budowla powstała w XIV wieku wybudowana przez Piotra Kmitę, jako gotycka warownia i rezydencja magnacka.

Obecny kształt oraz styl zawdzięcza późniejszym właścicielom Lubomirskim, którzy w XVI wieku przejęli zamek i rozpoczęli jego przebudowę z dużym rozmachem. W XVII wieku Zamek w Wiśniczu był uznawany za jeden z najznamienitszych w Europie. Pod kierunkiem architekta Andrea Spezzy, w duchu wczesnego baroku, powstały bastiony zgodne z nowoczesną sztuką obronną, główna brama do zamku, kaplica, loggia na dziedzińcu oraz wnętrza z dekoracjami Jana Falconiego i malowidłami Mateusza Ingermana oraz Stanisława Kosteckiego. Na zamku znajdowała się sławna biblioteka oraz ogromna kolekcja sztuki m.in. obrazy Rafaela, Durera, Tycjana. Oprócz rezydencji Lubomirscy założyli miasto u podnóża, które zostało nazwane Nowym Wiśniczem, oraz klasztor karmelitów, w którym obecnie zajmuje zakład karny.

W wyniku dwóch tragicznych wydarzeń – zdobycia zamku przez Szwedów podczas potopu szwedzkiego oraz wielkiego pożaru w 1831 roku, zamek utracił swoją świetność i popadł w ruinę. Obecnie dzięki pracom konserwacyjnym monumentalna budowla wywiera ogromne wrażenie, a zamek jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce i na pewno wart jest odwiedzenia.

www.zamekwisnicz.pl

3. Kopalnia Soli w Bochni

Najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną kopalnią soli jest ta położona w Wieliczce, jednakże 30 km dalej na wschód w Bochni znajduje kopalnia z tradycją wydobycia soli sięgającą do XIII wieku, która w dawnych czasach razem z kopalnią w Wieliczce wchodziła w skład tzw. Żupy krakowskiej.

Najstarszą częścią kopalni z okresu średniowiecza jest część zwana „Stare Góry”, która razem z częścią „Nowe Góry” tworzyła w tamtych czasach kopalnię o głębokości 300 m zatrudniającą do 150 górników.

W XX wieku zakończono eksploatację złóż, a kopalnię przekształcono w prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny oraz uzdrowiskowy z wieloma atrakcjami oraz trasami turystycznymi o różnym stopniu trudności liczącymi nawet do 3km. W kopalni można pływać łodzią po podziemnych korytarzach, wynająć nocleg w jednej z największych komór, zjechać zjeżdżalnią o długości 140 metrów lub spędzić kilka godzin w leczniczym mikroklimacie korzystnie wpływającym na zdrowie osób zwłaszcza z chorobami dróg oddechowych.

kopalnia-bochnia.pl

4. Tyniec

Opactwo benedyktynów w Tyńcu / Tyniec Benedictine abbey

Opactwo w Tyńcu położone jest na wapiennej skale 15 km na zachód od wzgórza Wawelskiego nad Wisłą. Szacuje się, że powstało prawie 1000 lat temu na polecenie Kazimierza Odnowiciela. Główne zabudowania opactwa tworzy kościół św. Piotra i Pawła oraz klasztor z krużgankami, które zostały poddane gruntownej renowacji w drugiej połowie XX w. Na terenie klasztoru znajduje się dodatkowo Muzeum Opactwa w Tyńcu oraz Benedyktyński Instytut Kultury, a w bezpośrednim sąsiedztwie malownicze tereny spacerowe i trasy rowerowe. Do opactwa można dopłynąć tramwajem wodnym spod Wawelskiego Wzgórza.

http://www.tyniec.benedyktyni.pl
http://www.zis.krakow.pl/rozklad-rejsow-krakowskiego-tramwaju-wodnego-w-2016-roku-

 

5. Paczółtowice Golf

W malowniczej miejscowości Paczółtowice, położonej 25 km od Krakowa na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie znajduje się klub golfowy, w skład którego wchodzą: 18-dołkowe pole golfowe, 6-dołkowe pole golfowe oraz „driving range”. Na terenie kompleksu znajduje się również restauracja z widokiem na okoliczne krajobrazy oraz pola golfowe. Jest to największy kompleks tego typu w południowej Polsce.

http://www.krakow-valley.com

6. Zamek w Przegorzałach


Po zachodniej stronie Krakowa, na terenie Lasu Wolskiego, na wzgórzu górującym nad ulicą Księcia Józefą oraz Wisłą, znajduje się stosunkowo młody zamek oraz willa Szyszko-Bohusza.

Adolf Szyszko-Bohusz był znanym architektem okresu przedwojennego, kierował pracami konserwatorskimi na Wawelu od 1916 roku, podczas których między innymi odkrył oraz zrekonstruował rotundę św. Feliksa i Adaukta. Rotunda ta była podobno inspiracją podczas projektowania domu własnego zwanego „Willa Baszta” wybudowanego w 1929 roku.

przegorzalyz

Zamek w Przegorzałach został wybudowany przez Niemców podczas wojny w latach czterdziestych XX wieku na zajętym terenie willi architekta, do której wprowadził się szef dystryktu krakowskiego Generalnego Gubernatorstwa Otto von Wachter. Docelowo zamek miał być sanatorium dla lotników Lutwaffe. Dziś w budynku mieści się Instytut Europeistyki UJ, a na parterze znajduje się restauracja z tarasem widokowym na malownicze tereny przy Wiśle.
Do zamku można dojechać np. autobusem nr 409 z przystanku Jubilat, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Lou Lou Apart Wawel.

http://www.uziyada.krakow.pl/